Wazektomia – antykoncepcja dla każdego?

Dzisiejsza medycyna proponuje szeroką gamę metod antykoncepcyjnych, począwszy od naturalnych sposobów planowania rodziny przez metody barierowe oraz farmakologiczne, po wysoce skuteczne metody chirurgiczne, do których zaliczamy wazektomię oraz salpingotomię (odpowiednio: podwiązanie nasieniowodów i jajowodów). Wazektomia, choć nie jest zabiegiem nowym, zyskuje obecnie coraz większą popularność pośród mężczyzn.

Według raportu z 2005 roku, sporządzonego przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych USA, wazektomia jest czwartą najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną w Stanach Zjednoczonych (zródło: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/wazektomia-skuteczna-meska-antykoncepcja/)

Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg urologiczny, który polega na przecięciu, a następnie podwiązaniu nasieniowodów. W rezultacie drożność nasieniowodów ulega trwałemu zablokowaniu, co uniemożliwia transport plemników do ejakulatu, a tym samym zapłodnienie komórki jajowej. Wazektomia jest procedurą o niewielkiej inwazyjności, bezpieczną, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym. Powrót do aktywności seksualnej po zabiegu jest możliwy już po 7 dniach. Badania wskazują, że obecność plemników w ejakulacie może utrzymywać się do 2-3, a niekiedy nawet do 5 miesięcy po zabiegu. Nie wykazano negatywnego wpływu wazektomii na sprawność seksualną mężczyzn, ani też na ich doznania seksualne.

Metoda ta wybierana jest na ogół przez panów posiadających rodzinę oraz ceniących sobie skuteczne, a zarazem nieobciążające organizmu rozwiązania antykoncepcyjne. Zabieg ten, choć jest rozwiązaniem trwałym, jest także w większości przypadków całkowicie odwracalny na drodze rewazektomii.

Dla kogo wazektomia?

Kwalifikacja do wazektomii niczym nie różni się od kwalifikacji do innych zabiegów chirurgicznych. Opiera się o analizę wyników badań krwi oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.Zabieg zalecany jest mężczyznom dojrzałym, których decyzja jest przemyślana i skonsultowana z partnerką. Na ogół decydują się na niego pary, które posiadają już dzieci i chcą cieszyć się nieskrępowanym, pozbawionym obaw o ewentualną ciążę seksem. Wazektomia zalecana jest także parom, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą korzystać z innych środków antykoncepcyjnych, parom obarczonym chorobami genetycznymi czy problemami zdrowotnymi, w wyniku których ciąża może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu wazektomii?Zabiegowi może poddać się każdy zdrowy mężczyzna. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jestm.in.: choroba wieńcowa, niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby psychiczne. Zabiegu nie wykonuje się również u pacjentów z aktywnymi stanami zapalnymi i zakażeniami narządów płciowych, guzami jąder o nieznanej etiologii, a także przepukliną pachwinową. Warunkiem koniecznym do jego przeprowadzenia jest pełnoletniość pacjenta, jednak wykonanie wazektomii nie jest zalecane w zbyt młodym wieku ze względu na dopiero kształtującą się sytuację życiową. Nie zaleca się wazektomii także pacjentom, których związek przechodzi obecnie kryzys oraz tym, których decyzja wynika z nacisków ze strony partnerki. Wazektomię odradza się również pacjentom, którzy w przyszłości dopuszczają posiadanie potomstwa. Istnieje wprawdzie metoda odwracająca skutki wazektomii – rewazektomia – jednak procedura ta nie zawsze kończy się powodzeniem. „Według badań przeprowadzonych w USA 30-procentowa odwracalność następuje po 14 latach. Po krótszym okresie czasu proces odwracalny jest w 90 procentach.” – mówi dla Dziennika Wschodniego Lubelskiego dr Eugeniusz Siwik, ginekolog-położnik od wielu lat specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów wazektomii.

Wazektomia jest zatem antykoncepcją dla każdego, kto cieszy się dobrą kondycją zdrowotną, charakteryzuje się dojrzałością emocjonalną oraz stabilną, ukształtowaną sytuacją życiową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla par posiadających już potomstwo i chcących cieszyć się pozbawionym stresu pożyciem seksualnym.

Comments are closed.

Search
Advertisement
 • Pin Up Girl Lady Berry

  49 lat ago
  Warto zauważyć, że dzisiejsza moda, może naprawdę być bardzo uwodzicielska i zmysłowa. To są cechy, które muszą być odpowiednio podkreślone . Oczywiście takie ubranie jest w każdym calu niezależne i szalenie prowokacyjne, co z pewnością przyciągnie przede wszystkim męskie zainteresowanie. Jeśli chcemy być w centrum uwagi to z pewnością powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem…
 • Obuwie po obniżce

  49 lat ago
  Bardzo często spotykamy się z takim przypadkiem że nasze obuwie, które chcemy za wszelką cenę kupić okazuje się dla nas zbyt droga inwestycją. Ponieważ kryzys gospodarczy doprowadził nasze portfele do ruiny, to nie wszyscy możemy sobie pozwolić na zakup tego markowego obuwia, które jest naprawdę drogie. Jednak dobrze wiemy że cena ma wiele wspólnego…
 • Kamień nazębny i jego usuwanie

  49 lat ago
  Na zębach, które nawet są regularnie szczotkowane we właściwy sposób może pojawiać się kamień nazębny. W dłuższym okresie czasu kamień nazębny może prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń zębów. Jednocześnie kamień nazębny prowadzi również do nieetycznego wyglądu zębów. Obecnie możliwe jest wykonanie bardzo nowoczesnych zabiegów, które pozwalają na skuteczne usuwanie kamienia nazębnego. Tego rodzaju zabiegi…
 • Księgarnia internetowa – kupuj taniej i lepiej!

  49 lat ago
  W ostatnich latach kupowanie przez internet staje się coraz popularniejsze. Jest to sposób wygodniejszy i nowocześniejszy. Kupujemy już ubrania, buty, sprzęt radiowo-telewizyjny, meble. Coraz częściej kupujemy też książki. Okazuje się, że księgarnia internetowa ma sporo zalet, których próżno szukać w księgarniach tradycyjnych. Przede wszystkim możemy książki kupować o każdej porze dnia i nocy przez…